Relacja z konkursu ArcySer

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca PROW na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

W dniach 21–22 września w Minikowie odbył się Konkurs na najlepszy ser w regionie pn. „ArcySer”. Jego realizacja była możliwa dzięki dofinansowaniu z SIR (Sieci na rzecz innowacji i w rolnictwie i na obszarach wiejskich) w ramach operacji „ArcySer”.

Swój udział w konkursie zadeklarował Add Galleryo łącznie aż 46 producentów z województwa kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Większość z nich to rolnicy zajmujący się przetwórstwem mleka w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), przedsiębiorstwa prowadzące działalność marginalną, lokalną, ograniczoną (MLO) oraz małe Spółdzielnie Mleczarskie. Do konkursu zgłoszono 87 serów w czterech kategoriach: I – sery dojrzewające twarde i półtwarde, II – sery dojrzewające miękkie i półmiękkie w tym pleśniowe, III – sery świeże oraz IV – sery parzone (pasta filata) i smażone. Dostarczone do oceny próby serów zostały przez organizatorów opatrzone jedynie numerem w celu zachowania pełnej anonimowości. Jurorzy nie znali zatem ani nazw ocenianych serów, ani ich producentów. Dopiero po wydaniu werdyktu nastąpiło odtajnienie próbek.

Jednym z najważniejszych założeń konkursu było poddanie zgłoszonych serów ocenie profesjonalnego Jury. Wśród oceniających znaleźli się: dr hab. Marek Szołtysik z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Sylwester Wańczyk – Prezes Fundacji Wpierania Serowarstwa NA SERIO, Marek Stelmaszuk – ceniony technolog serowarstwa, Bartosz Wilczyńskiekspert marketingowy wine & food, promotor i ekspert kulinarny, a także ekspert kulinarny i „serebryta” (jak o sobie mówi) – Gieno Mientkiewicz. Ocena serów została przeprowadzona w Centrum Transferu i Innowacji w Minikowie, a z uwagi na ilość zgłoszonych próbek przeznaczono do tego celu największe z dostępnych pomieszczeń. Ocena była trudna i czasochłonna, lecz jej efekty były warte wysiłku. Wśród zwycięzców znaleźli się producenci ze wszystkich trzech województw, znani serowarzy oraz tacy, których nagroda zupełnie zaskoczyła – produkujący na małą skalę i sprzedający sery tylko na lokalnym rynku.

Wszystkim uczestnikom konkursu chcącym zaprezentować swoje wyroby szerszej grupie odbiorców zapewniono miejsca handlowe podczas imprezy organizowanej przez KPODR w Minikowie – „Barwy Lata – Dary Jesieni”. ArcySery można było spróbować i kupić 22 września w specjalnie przygotowanej strefie, gdzie stoiska serowarów były wręcz oblegane przez odwiedzających. Również 22 września miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu. Nagrody w postaci czeków, statuetek i dyplomów wręczał Dyrektor KPODR w Minikowie – Pan Łukasz Urbański oraz szacowne Jury.

Gratulujemy jeszcze raz wszystkim nagrodzonym! Serowarstwo to trudna sztuka. Jak widać nasz region obfituje w Mistrzów.

„ArcySer” dzięki najlepszym producentom, najlepszym Jurorom i sprawnej organizacji, ma szansę stać się marką ogólnokrajową. Wszyscy liczymy na kontynuację tego dzieła, powstałego dzięki współpracy wielu osób, którym zależy na rozwoju polskiego serowarstwa.

 

WYNIKI KONKKURSU NA NAJLEPSZY SER W REGIONIE „ArcySer” 2024

 

NAGRODA SPECJALNA

za ser Groseran kozi, Groser Monika Lasoń

 

NAGRODA GŁÓWNA w kat. I – sery dojrzewające twarde i półtwarde

 za ser Ser KUCHARSKI, Serowarnia Kuchary

NAGRODA GŁÓWNA w kat. II – sery dojrzewające miękkie i półmiękkie w tym pleśniowe

za ser Ser Kozi Blue’s, Groser Monika Lasoń

NAGRODA GŁÓWNA w kat. III – sery świeże

za Twaróg wiejski,  Rarytasy od Zawiasy

NAGRODA GŁÓWNA w kat. IV – sery parzone (pasta filata) i smażone

za Oscypek kozi duży,  Sery kozie z Doliny Łąk

 

WYRÓŻNIENIE w kat. I – sery dojrzewające twarde i półtwarde

za ser owczy Franek, Farma Seronada Grzegorz Junatowski

 

WYRÓŻNIENIE w kat. II – sery dojrzewające miękkie i półmiękkie w tym pleśniowe

za ser Owczy Fermin,  Malinowy Chruśniak

 

WYRÓŻNIENIE w kat. III – sery świeże

za ser Pabianicki przysmak, SERce_na_talerzu

WYRÓŻNIENIE kat. IV – sery parzone (pasta filata) i smażone

za ser Gruzinek, Serowarnia Danusi

Tekst Beata Chełminiak

Fot. Marek Rząsa

Skip to content