Forum Innowacji w Rolnictwie w Minikowie – 15 października 2024 r.

 

15 października 2024 roku w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego w Mikowie odbyło się Forum Innowacji w Rolnictwie, które zgromadziło szerokie grono uczestników, w tym przedstawicieli nauki, rolników, branży rolniczej, uczniów szkół branżowych, przedsiębiorców, doradców rolniczych oraz przedstawicieli Grup Operacyjnych EPI. Forum było platformą wymiany doświadczeń, prezentacji nowoczesnych rozwiązań oraz nawiązywania współpracy w zakresie wdrażania innowacji w rolnictwie.

Spotkanie otworzył Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Łukasz Urbański oraz jego zastępca dr Ryszard Kamiński, którzy podkreślili znaczenie innowacyjnych rozwiązań dla przyszłości rolnictwa, a także roli współpracy między nauką, biznesem a rolnikami w efektywnym wdrażaniu nowych technologii.

W ramach forum zaprezentowano nowe Grupy Operacyjne z województwa kujawsko-pomorskiego, które wprowadzają innowacje w sektorze rolniczym. Prof. dr hab. inż. Małgorzata Szczepanek z Politechniki Bydgoskiej przedstawiła projekt „Grist”, który koncentruje się na opracowaniu technologii wytwarzania ekologicznego ziarna zbóż, jako surowca do produkcji słodu, a następnie dehydratacji pozostałości browarniczych (młóta) i wytworzenie mączki funkcjonalnej, o wysokiej wartości odżywczej i prozdrowotnej.

Dr inż. Kamila Kłos, dyrektor Zakładu Doświadczalnego w Kołudzie Wielkiej zaprezentowała projekt „Polska Zdrowa Gęś”, mający na celu opracowanie innowacyjnego systemu wentylacji rozproszonej jako podstawowego elementu służącego poprawie dobrostanu zwierząt w budynkach inwentarskich przy hodowli gęsi.

Anna Kaszkowiak, starszy specjalista ds. współpracy z zagranicą w KPODR w Minikowie, przedstawiła przegląd projektów międzynarodowych realizowanych przez Ośrodek od 2020 roku, m.in. IPMWORKS, FARMWELL czy RENALDO. Dzięki współpracy z zagranicznymi ośrodkami zarówno doradcy, rolnicy i przedstawiciele środowisk rolniczych zdobywają wiedzę i doświadczenie, które może zostać wykorzystane do wspierania polskiego rolnictwa.

Strateg biznesowy Anna Stachniuk omówiła temat popularyzacji innowacji w rolnictwie za pomocą kanałów w mediach społecznościowych. W swojej prezentacji skupiła się na skutecznych metodach dotarcia do szerokiej grupy odbiorców, przedsiębiorców i konsumentów, oraz na roli nowoczesnych technologii komunikacyjnych w promocji zrównoważonych i innowacyjnych praktyk rolniczych. Zaznajomiła słuchaczy jak ważnym elementem promocji swoich pomysłów jest działanie w social mediach i relacjonowanie dokonań i działań na bieżąco w sieci.

Przed przerwą kawową, prof. dr hab. inż. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej zaprezentował projekt „Opracowanie technologii produkcji skrobiowo-białkowej paszy treściwej zgodnie z założeniami dekarbonizacji rolnictwa i Europejskiego Zielonego Ładu”. Prezentacja była połączona z pokazem siewnika opracowanego w ramach konsorcjum Uprawa 4.0. Siewnik ten jest innowacyjnym rozwiązaniem mającym na celu zwiększenie efektywności produkcji roślinnej przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, co wpisuje się w cele Europejskiego Zielonego Ładu.

Ważnym elementem spotkania była sesja networkingowej, podczas której przy stolikach brokerów innowacji można było porozmawiać z przedstawicielami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Politechniki Bydgoskiej, a także przedstawicielami Grup Operacyjnych. Spotkania te umożliwiły nawiązanie cennych kontaktów, które mogą zaowocować przyszłymi wspólnymi projektami badawczo-rozwojowymi.

W dalszej części forum zaprezentowano przykłady udanych projektów realizowanych przez Grupy Operacyjne. Prof. dr hab. inż. Małgorzata Szczepanek przedstawiła projekt „Pradawne Ziarno” i „Gardena”, których produkty z powodzeniem znalazły odbiorców. Z kolei Mariusz Tomczak z KPODR w Minikowie zaprezentował platformę wiejskaeskrzynka.pl, która jest przykładem innowacyjnego narzędzia do łączenia rolników i konsumentami, a które umożliwia bezpośrednią sprzedaż produktów rolnych.

Na zakończenie forum dr inż. Aleksander Bomberski z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przedstawił temat współpracy Grup Operacyjnych EPI w ramach Interwencji 13.5. Jego wystąpienie podkreśliło rolę Grup Operacyjnych w promowaniu innowacyjnych rozwiązań a także przedstawił zasady nowego naboru.

Spotkanie zakończył wspólny poczęstunek, podczas którego uczestnicy kontynuowali rozmowy i dyskusje, podsumowując zdobyte informacje i nawiązując kolejne cenne kontakty.

Forum Innowacji w Rolnictwie 2024 było wydarzeniem pełnym inspirujących wystąpień, przykładów dobrych praktyk rolniczych oraz możliwości nawiązywania współpracy. Pokazało, jak ważna jest innowacyjność i współpraca w dynamicznie zmieniającym się sektorze rolniczym.

 

Skip to content