Warsztaty polowe w Falęcinie – relacja

Relacja z przeprowadzonych warsztatów polowych pt.: "Monitoring podstawowych chorób pszenicy w praktyce – rozpoznawanie wybranych chorób w okresie wegetacji". W warsztatach wzięły udział 44 osoby, w tym specjaliści, doradcy i rolnicy.

Skuteczność i efektywność ochrony roślin to niezwykle ważne zagadnienia dla każdego rolnika. Ma to jeszcze większe znaczenie w świetle przepisów integrowanej ochrony roślin jakie zostały nałożone na rolników jako obowiązkowe zasady do stosowania od 1 stycznia 2014 roku. Podstawą tych działań jest świadome i bezpieczne wykonywanie chemicznych zabiegów ochrony roślin, wtedy gdy wykorzysta się wszystkie inne metody ochrony (agrotechnika, płodozmian itp.) i gdy są one  nie tylko konieczne ale i bezpieczne. A to oznacza, że każdy rolnik powinien świadomie podjąć decyzję gdzie, dlaczego, kiedy, czym i jak ochronić plantacje przed agrofagami (chwasty, choroby, szkodniki). To z kolei wymusza na rolnikach i ich doradcach posiadania ogromnego zasobu  wiedzy na temat agrofagów, tych najważniejszych dla uprawianych w regionie roślin uprawnych.Chodzi o umiejętność rozpoznania co zagraża plantacji, umiejętności śledzenia rozwoju i oceny kiedy przekroczony został próg szkodliwości (monitorowanie rozwoju organizmów szkodliwych).

I taki charakter miały pierwsze w bieżącym roku z cyklu przygotowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie szkoleń poświęconych rozwojowi umiejętności rozpoznawania chorób szkodników i chwastów warsztaty polowe. Odbyły się one w dniu 6 czerwca w Falęcinie w PW FAROL Falęcin sp. z o.o. To miejsce spotkania nie było przypadkowe. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe FAROL to spółka, która od wielu lat prowadzi badania pod potrzeby Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w zakresie zbóż, grochów i innych roślin ale także doświadczenia polowe o różnym charakterze związane z oceną odmian roślin uprawnych pod kątem przydatności ich do uprawy w naszym regionie. To oznacza, że rośliny prowadzone są w wariantach z ochroną oraz bez ochrony chemicznej. To doskonała platforma do szkoleń praktycznych.

6 czerwca w Falęcinie z doradcami KPODR i rolnikami, u których zlokalizowano stacje meteorologiczne spotkał się wybitny specjalista chorób zbóż i rzepaku prof. dr hab. Marek Korbas reprezentujący Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. Jego wiedza teoretyczna i umiejętności  praktyczne oraz łatwość i komunikatywność sprawiły, że każdy rolnik i doradca miał możliwość samodoskonalenia. Praktycznie na obiektach nie chronionych chemicznie przećwiczono umiejętności rozpoznania chorób w zbożach tych, które w danym roku  występują, a jednocześnie zrozumienia istoty ich rozwoju w zależności od warunków pogodowych w danym roku. Na jęczmieniu ozimym, pszenżycie i życie stwierdzono różny stopień  porażenie rynchosporiozą zbóż, stwierdzono na jęczmieniu ozimym ogniska dwóch form  siatkowej plamistości, liczne ogniska w rdzy żółtej kilku odmianach pszenżyta i pszenicy ozimej, stwierdzono pojedyncze objawy brunatnej plamistości (DTR) w pszenicy ozimej, nieliczne ogniska mącznika prawdziwego. W rzepaku na roślinach pobranych z pól produkcyjnych pokazano sucha zgniliznę kapustnych, ognisko szarej pleśni oraz objawy niedoborów pokarmowych. W trakcie lustracji zwracano także uwagę na żerowanie szkodników. Stwierdzono larwy i owady dorosłe skrzypionek, żółwinka, wciornastków w zbożach. Obok była możliwość porównania wyników ochrony chemicznej jaka prowadzona były przez gospodarstwo i porównać skuteczność zabiegu oraz reakcję i wynik uszkodzeń na każdej odmianie.

Tych chorób, których nie można było znaleźć i ocenić skali porażenia w polu pokazano na sali podczas bogatej szczegółowej prezentacji objawów i opisów morfologicznych. Prof. Marek Korbas przekazał także informacje o aktualnych pracach w zakresie budowy internetowej platformy doradczej w zakresie wspomagania decyzji w ochronie przed agrofagami. Poinformował, że są już pierwsze metodyki dla najważniejszych chorób jak rdza brunatna czy septorioza i są już w fazie testowania. Przewidywane jest, że wejdą one do praktyki do stosowania około 2019 roku.

Oprócz tego specjalista KPODR Marek Radzimierski przedstawił plan szkoleń (do końca 2017 r.) dla rolników i doradców z naszego regionu w zakresie sygnalizacji i monitorowania. Dyr. P.W.FAROL Zdzisław Kwiatkowski krótko scharakteryzował proces badań PDO ze szczególnym naciskiem na metodykę oceny odporności na choroby odmian zbóż – to jeden z ważniejszych elementów integrowanej ochrony roślin.  

Przedsięwzięcie to zorganizowano i przeprowadzono przy współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Plan Operacyjny KSOW na lata 2014-2020 w zakresie SIR. 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

– Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

 

 

Marek Radzimierski

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Fot. M. Rząsa

Skip to content