Kwietniowy EIP-AGRI
Kwietniowy numer newslettera EIP-AGRI poświęcony jest tematyce zdrowia gleby, a w nim m.in. następujące informacje:
- Zwiększenie bioróżnorodności gleby w celu redukcji niezbędnych zasobów produkcyjnych.
- Biostymulatory dla zrównoważonego rolnictwa – Grupa Operacyjna z Włoch testuje biostymulatory, zarówno produkty naturalne, jak i mikroorganizmy, w połączeniu z modelami narzędzi wspomagania decyzji i innowacyjnymi systemami upraw. Stosowanie takich produktów ma na celu wzmocnienie naturalnej obrony roślin, odporność na stres wodny i inne skutki zmian klimatycznych oraz zmniejszenie zapotrzebowania na środki.
- Życie na Ziemi zależy od zdrowych gleb – Misje UE to nowość programu badawczo-innowacyjnego Horyzont Europa na lata 2021-2027. Głównym celem misji „Umowa dotycząca gleby dla Europy” jest założenie 100 „żywych laboratoriów i latarni morskich”, aby do 2030 r. doprowadzić do przejścia na zdrowe gleby.
- Wpływ tworzyw sztucznych na zdrowie gleby i wydajność rolnictwa – Projekty Horyzont 2020 MINAGRIS i PAPILLONS mają na celu wyjaśnienie skutków i cykli życia zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Gromadzą i rozpowszechniają narzędzia oraz zalecenia dotyczące zrównoważonego wykorzystania tworzyw sztucznych w rolnictwie na poziomie gospodarstw i pól uprawnych, aby zapewnić bezpieczne i ekonomicznie opłacalne systemy żywnościowe w Europie.
- Uwolnienie potencjału bioróżnorodności gleby – SOILGUARD to najnowszy projekt programu Horyzont 2020 badający potencjał bioróżnorodności gleby dla dobrostanu środowiskowego, gospodarczego i społecznego. Projekt analizuje i promuje zrównoważone praktyki gospodarowania glebą w rolnictwie, na użytkach zielonych i w lasach. W ramach projektu rozwijana jest Sieć Wiedzy oraz aplikacja do dzielenia się wiedzą SOILGUARDIANS.
- Rekultywacja agrochemiczna gleb rolniczych – wiele badań dotyczących zanieczyszczenia gleby wskazuje na utrzymujące się pozostałości pestycydów na gruntach rolnych, nawet wiele lat po ich zastosowaniu. Projekt LIFE AgRemSO3il opisuje to jako „cichy problem”, który zwykle nie jest uwzględniany na listach problemów środowiskowych, pomimo jego wpływu na grunty rolne, otaczające środowisko i bezpieczeństwo żywności. Projekt ten podkreśla problem i demonstruje nową technologię na poziomie gospodarstwa do agrochemicznej rekultywacji gleb rolniczych.
- Horyzont Europa a zdrowotność gleby – zakończyły się pierwsze zaproszenia do „misji glebowych” programu Horyzont Europa. Oczekuje się, że kolejne zaproszenia na takie misje w ramach programu Horyzont Europa wdrażające misję glebową zostaną opublikowane w maju 2022 r.
Do pobrania newsletter w oryginalnej wersji językowej
Do pobrania newsletter – tłumaczenie na język polski przy pomocy Google Translate