Świadome i bezpieczne przetwórstwo żywności pochodzenia zwierzęcego

W listopadzie br. odbył się cykl warsztatów realizowanych w ramach operacji pn. „Świadome i bezpieczne przetwórstwo żywności pochodzenia zwierzęcego”.

Prowadzącym warsztaty pradziada Pan Krystian Dreszler, znany szkoleniowiec, oraz aktywny producent prowadzący działalność MLO, z Nowego Miasta Lubawskiego masarz z dziada pradziada.

Uczestnikami warsztatów byli przedstawiciele lokalnych zakładów rzemieślniczych oraz głównie rolnicy, którzy dopiero chcą rozpocząć działalność z zakresu przetwórstwa mięsnego.

20 oraz 30 listopada odbyły się warsztaty rozbioru półtusz wieprzowych. Miejscem szkolenia było Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie w specjalnie zaprojektowanym  do tego celu pomieszczeniu. Uczestnicy mieli do dyspozycji specjalistyczny sprzęt w postaci metalowych rękawic, różnego rodzaju i sprzętu do cięcia. Na każdym z warsztatów rozbierano dwie półtusze wieprzowe. Pod okiem mistrza uczestnicy uczyli się trybowania i konfekcjonowanie elementów tuszy wieprzowej zwracając uwagę na przydatność przetwórcza poszczególnych wyrębów. Prowadzący zwracał uwagę na maksymalne wykorzystanie wszystkich elementów półtuszy tak aby uniknąć strat. Podroby, skóry czy głowizna są wykorzystywane w kuchni tradycyjnej co wynikało z poszanowania do każdego elementu

23 listopada odbyły się warsztaty masarskie, na których uczestnicy uczyli się wyrobu kiełbasy białej i polskiej. Ważnym elementem procesu technologicznego jest przygotowanie surowca, jego podział na kategorie oraz  zastosowanie odpowiednich proporcji. Przygotowując dwa gatunki kiełbasy jednocześnie można było dostrzec istotne różnice w ich produkcji np. sposobie wrabiania. Kiełbasa polska została ostatecznie uwędzona w tradycyjnej wędzarni, która jest ważnym elementem wyposażenia Centrum Dziedzictwa Kulinarnego i Turystyki Wiejskiej w Minikowie.

fot.: Magdalena Kulus, Damian Oparzela

Skip to content