Drony w rolnictwie – nowa era technik pomiarowych!
Nowe technologie mają bardzo duże znaczenie dla agrobiznesu. Ułatwiają współpracę pomiędzy rolnikami, dystrybutorami i dostawcami. Niekonwencjonalne rozwiązania pomagają również w efektywnym zarządzaniu uprawami i hodowlami, a także zmniejszają negatywne oddziaływanie na środowisko.
W raz z postępem techniki uprawy pól, rolnictwo stało się dziedziną, w której nastąpiły kluczowe zmiany w poprawie wydajności, zwiększenia plonów i minimalizacji wpływu na otoczenie. Nowoczesnymi technologiami stosowanymi w tym obszarze są drony. Dzięki swoim zaawansowanym funkcjom rewolucjonizują sposób, w jaki rolnicy monitorują i zarządzają polami uprawnymi. Urządzenia te są wyspecjalizowanymi narzędziami pracy, zastępującymi ludzi w miejscach trudno dostępnych czy niebezpiecznych. Pozwalają ocenić stan techniczny infrastruktury i zajrzeć na obszary niewidoczne z ziemi.
Codziennie rolnicy starają się sprostać wymaganiom, które stawia przed nimi nowoczesne, precyzyjne rolnictwo. Monitorowanie pól za pomocą drona wyposażonego w kamerę lub sensory może dostarczać im informacji na temat stanu pól uprawnych. Wszystko po to, aby umożliwić wczesne wykrywanie problemów i podjęcie działań. Ponadto, drony mogą zbierać dane dotyczące jakości badanej gleby, analizując skład chemiczny, pH i inne wskaźniki.
Możliwości, jakie daje rolnikom użytkowanie tych urządzeń są niesamowite. Dzięki lotom dronem w krótkim czasie są oni w stanie skontrolować duże obszary, rozległe pola i działki rolne. Sprawdzają się również w szacowaniu szkód łowieckich, strat wynikających z powodzi, suszy czy innych zdarzeń losowych. Miejsca trudno dostępne można dokładnie obejrzeć i sfotografować z góry, co pozwala na uzyskanie odpowiednich odszkodowań (np. dziki niszczące kukurydzę, gdy rozmiar szkód można zobaczyć dopiero podczas zbiorów, lot dronem i stworzenie mapy daje możliwość przedstawienia udokumentowanego rozmiaru strat).
Ocena poziomu wegetacji, określenie zapotrzebowania roślin na substancje odżywcze i wodę jest możliwa dzięki pojawieniu się kamer multispektralnych w dronach. Dedykowane aplikacje wykorzystujące różne spektra barw dają możliwość znaczącego zmniejszenia zużycia nawozów i wody obniżając koszty produkcji i sprawiając, że rolnictwo precyzyjne to już teraźniejszość.
Rolnik poprzez monitorowanie zmian w obrazie upraw może szybko wykryć i zlokalizować rozwój choroby lub rozprzestrzenianie się szkodników, a to przekłada się na ograniczenie zużycia środków ochrony roślin. Są już dostępne aplikacje rozpoznające rozwój chwastów, określenie ich lokalizacji i punktowe zastosowanie herbicydów. Natomiast w sadownictwie i specjalistycznych uprawach drony są wykorzystywane do celowanych oprysków. Urządzenia te wykorzystywane są również w szklarniach wielkopowierzchniowych do zapylania roślin i precyzyjnych oprysków przeciw chorobom i szkodnikom.
Bezzałogowe statki powietrzne mogą być pomocne również w gospodarstwach hodowlanych do inspekcji płotów i ogrodzeń na większych pastwiskach, szczególnie gdy znajdują się one na podmokłych terenach, do których trudno dotrzeć pieszo lub samochodem.
Warto zwrócić też uwagę na wykorzystanie technik dronowych do specjalistycznych pomiarów. Dzięki kamerom termowizyjnym dron może znaleźć miejsca, którymi ucieka ciepło z obór, chlewni czy kurników. Wskutek czego przeprowadzona termomodernizacja będzie skuteczniejsza i tańsza, a środki konieczne do ogrzania obiektów znacząco zmniejszone.
Zauważyć można także aktywność gospodarstw agroturystycznych, gdzie drony są sposobem na świetną reklamę organizowanych wydarzeń czy atrakcji. Publikowanie przez właścicieli zdjęć i filmów na forach społecznościowych dokumentujących różne aktywności gości, może stanowić kolejną atrakcję oferowaną w ramach usług dla klientów.
Wdrażanie rozwiązań cyfrowych i teleinformatycznych to dronowa rewolucja, która trwa już na całym świecie. Bezzałogowe statki powietrzne w służbie nowoczesnego rolnictwa w Polsce są na wyciągnięcie ręki. Zadaniem dronów jest między innymi pomiar pól i działek rolnych, monitorowanie kondycji upraw i hodowli, kontrola wydajności nawadniania, szacowanie użytków wyłączonych z produkcji, szkód łowieckich oraz po klęskach żywiołowych, liczenie i identyfikacja upraw. Ważne jest też monitorowanie czasu i nakładu pracy.
Zastosowanie nowych technologii sprawia, że polska produkcja rolna staje się bardziej wydajna. Zastosowanie dronów w gospodarstwie to możliwość oszczędności środków produkcji i sposób na poprawę bezpieczeństwa ludzi, więc czemu z tego nie skorzystać? Nie trzeba mieć własnego sprzętu, by ułatwić sobie życie. Wystarczy w swojej okolicy znaleźć firmę, która zapewni potrzebne usługi na najwyższym poziomie.
Mirosława Wajnert, KPODR w Minikowie
fot. pixabay.com