PODSUMOWANIE KONFERENCJI „Rolnictwo ekologiczne – partnerstwo człowieka i środowiska”

PODSUMOWANIE KONFERENCJI

Rolnictwo ekologiczne – partnerstwo człowieka i środowiska

oraz

uroczyste podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2024

 

17 września br. w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im. Leona Janty-Połczyńskiego odbyła się konferencja pn. „Rolnictwo ekologiczne – partnerstwo człowieka i środowiska”. W ramach konferencji odbyło się również uroczyste podsumowanie wojewódzkiego etapu konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w 2024 roku.

Organizatorem Konkursu jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu przy współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zrealizował wojewódzki etap konkursu w ramach operacji pn. „Wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych” wpisanej do Planu Operacyjnego KSOW na lata 2024-2025 w zakresie SIR. 

Koszt wydarzenia był finansowany ze środków w ramach Schematu II Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Wśród gości znaleźli się przedstawiciele lokalnej administracji, doradcy rolniczy, a przede wszystkim rolnicy ekologiczni jak również konwencjonalni, zainteresowani wprowadzaniem zmian i innowacji w swoich gospodarstwach.

Pierwszym prelegentem w tym dniu był dr hab. Witold Szczepaniak, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który  wygłosił wykład pn. „Efektywne nawożenie roślin w rolnictwie ekologicznym”. W trakcie wystąpienia przedstawiono liczne przykłady praktycznego zastosowania różnych rodzajów nawozów. Wykład dotyczył również terminowości nawożenia oraz warunków stosowania nawozów. Dużą uwagę zwrócono na problematykę dotyczącą skuteczność zabiegów nawożenia, przeprowadzanych na odmiennych uprawach i w różnych warunkach polowych. Pan Profesor zaznaczył, że nawozy organiczne i naturalne, powinny stanowić podstawę nawożenia. Zwrócono też uwagę jak bardzo kluczową rolę w samym procesie nawożenia stanowi kondycja gleby. Wykładowca za warunek konieczny przy planowaniu nawożenia postawił, wymóg przeprowadzania badań fizyko-chemicznych próbek gleby. Jest to bowiem najistotniejsze z punktu widzenia doboru dawek nawozów.

Drugi wykład pn. „Preparaty mikrobiologiczne i ich zastosowanie w rolnictwie – przegląd, znaczenie i zasady wprowadzania do obrotu” wygłosiła dr hab. Anna Gałązka prof. IUNG-PIB w Puławach. Na wstępie omówiono rodzaje i podział preparatów mikrobiologicznych stosowanych w rolnictwie. Zwrócono też uwagę na zasady wprowadzania tego typu produktów na rynek konsumencki. Prelegentka zaznaczyła, iż przy stosowaniu biologicznie czynnych substancji i organizmów musimy brać pod uwagę dostosowanie odpowiedniego preparatu do konkretnej uprawy. Ponadto, kluczowy jest dobór dawek i terminu aplikacji preparatów. Wykładowczyni zwróciła też uwagę, że niezmiennie ogromne znaczeni w płodozmianie stanowią rośliny bobowate, ze względu na ich naturalne zdolności do współpracy z symbiotycznymi szczepami bakterii wiążącymi azot w glebie.

Po wykładach odbyła się druga część konferencji obejmująca projekcję filmu, prezentującego uczestników i laureatów konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 roku. Następnie miało miejsce uroczyste wręczenie nagród, którego dokonał dyrektor KPODR w Minikowie, Pan Łukasz Urbański.

Laureatami konkursu w województwie kujawsko-pomorskim w 2024 r. zostali:

Miejsce 1

Roma i Roman Iwiccy – Lubiewo, gmina Lubiewo, powiat tucholski

Miejsce 2

Karol Zdunowski – Szynkowizna, gmina Osiek, powiat brodnicki

Miejsce 3

Maria i Jerzy Trzebiatowscy – Królikowo, gmina Szubin, powiat nakielski

Wyróżnienie I

Anna i Jan Nowakowscy – Obórki, gmina Osiek, powiat brodnicki

Wyróżnienie II

Andrzej Robaczewski – Brudzawy, gmina Bobrowo, powiat brodnicki

Liczna frekwencja na konferencji świadczy o potrzebie dalszego rozwoju wśród rolników i producentów żywności ekologicznej. Omówione tematy są z kolei wstępem do kolejnych zmian nieustannie zachodzących w rolnictwie.

Serdecznie dziękujemy prelegentom za omówienie podjętych tematów, uczestnikom za tak liczną obecność, a laureatom jeszcze raz gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
link do filmu:
https://youtu.be/DTK9fh4a78A

Tekst: Lidia Saganowska
Zdjęcia: Marta Poła, Jarosław Domiński

 

Skip to content