Wyjazd studyjny – województwo podlaskie „Wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych”

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie w dniach 4-7 lipca 2023 r. organizuje wyjazd studyjny w ramach operacji pn. „Wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych” – województwo podlaskie. 

Operacja własna realizowana w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w zakresie SIR, Plan Operacyjny na lata 2022–2023.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”
Projekt realizowany przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II  Pomocy Technicznej
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W ramach programu wyjazdu studyjnego zaplanowano:

– wizyta w przetwórni Dary Natury w Korycinach, Koryciny 73, 17-315 Koryciny, gmina Grodzisk,
– wizyta w sklepie z certyfikowanymi produktami z firmy  Dary Natury w Korycinach,
– wizyta w gospodarstwie ekologicznym Ziołowy Zakątek, Koryciny 73b, 17-315 Koryciny, gmina Grodzisk, połączona z warsztatami ziołowymi komponowania przypraw oraz herbat ziołowych.
– wizyta w gospodarstwie ekologicznym Pana Stanisława Kulpy, miejscowość Wojszki 134 A, 19-100 Wojszki, gmina Juchnowiec Kościelny
– wizyta w gospodarstwie ekologicznym  i przetwórni pani Małgorzaty Wasiuk, Kolonia Porosły 29D, 16-070 Choroszcz, gmina Choroszcz

Uczestnicy wyjazdu:

Wyjazd studyjny skierowany jest do 25 osób dorosłych, mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego, wpisujących się w grupę docelową:

– rolnik ekologiczny,
– przetwórca ekologiczny,
– rolnik konwencjonalny zainteresowany systemem rolnictwa ekologicznego,
– doradca rolny.

 

Nabór:

Nabór trwa do 23 czerwca 2023 r.

Wypełnioną kartę zgłoszeniową proszę dostarczyć na adres e-mail: karina.wroniecka@kpodr.pl (skan z podpisem) z dopiskiem „Wyjazd studyjny – woj. podlaskie”.

O uczestnictwie w wyjeździe studyjnym decyduje kolejność zgłoszeń.
 

Cel przedsięwzięcia

Celem operacji Wspieranie rozwoju rolnictwa ekologicznego poprzez poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych”  jest usprawnienie ekologicznego systemu produkcji poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich. Podjęta inicjatywa ma na celu pomoc rolnikom w zdobywaniu wiedzy, doświadczenia oraz kontaktów w celu rozwoju swoich gospodarstw. Poprzez rozwój istniejących gospodarstw ekologicznych nastąpi popularyzacja idei rolnictwa ekologicznego wśród innych rolników jak i całego społeczeństwa. Koncentrowanie się na przetwórstwie produktów ekologicznych jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na poszerzenie oferty dostępnych produktów na rynku lokalnym, ale również ze względu na lepszy wynik finansowy gospodarstwa, co w konsekwencji przełoży się na rozwój rolnictwa ekologicznego. Ze względu na to, że proces produkcji w rolnictwie ekologicznym jest niezwykle trudny i wymaga szerokiej wiedzy specjalistycznej operacja umożliwi zniwelowanie wielu problemów, pozwoli na nawiązanie współpracy, która zaowocuje rozwojem rynku ekologicznego. Z uwagi na rosnące wymagania konsumentów względem produktów żywnościowych, produkcja żywności ekologicznej w oparciu o określone i sprawdzone standardy, gwarantuje unikalną jakość produktu. Stanowi to szansę dla rozwoju gospodarstw rolnych i jednocześnie jest okazją do zainicjowania sieci współpracy partnerskiej wśród istniejących gospodarstw ekologicznych, zakładów przetwórczych i innych podmiotów działających na rzecz rolnictwa ekologicznego. Głównym zamierzeniem operacji jest dostarczenie i upowszechnianie wiedzy na temat tworzenia sieci współpracy partnerskiej, co pozwoli na podejmowanie przez rolników oddolnych decyzji o zorganizowanej formie współdziałania lokalnych producentów ekologicznych. Realizacja operacji umożliwi wymianę wiedzy oraz doświadczeń pomiędzy uczestnikami wyjazdu, wizytowanymi rolnikami oraz podmiotami działającymi w sektorze rolnictwa ekologicznego. Efektem będzie rozpowszechnienie poznanych praktyk w rolnictwie ekologicznym w oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenia podczas wyjazdu studyjnego.

 

DOKUMENTY DO POBRANIA

 

Program wyjazdu studyjnego.docx

Karta-zgłoszeniowa-wyjazd-studyjny-04-07.07.2023

 

Osoba odpowiedzialna za organizację i zapisy:
Karina Wroniecka
tel. 723 331 451
e-mail: karina.wroniecka@kpodr.pl

Skip to content